סוגי שיער: המדריך שיעשה לכם סדר

סוגי שיער: אישה מרימה את השיער בידיים

פורמולה טבעית ייחודית להצמחת שיער ומניעת נשירה שיעילותה הוכחה במחקר קליני!

האם אי פעם התעמקתם בסוג השיער שלכם ובמאפיינים המיוחדים שלו? האם שגרת הטיפוח הרגילה שלכם מתחשבת בתלתלים, הגלים או אפילו העובדה ששיערכם הפך יבש ושביר בתקופה האחרונה? אם אתם זקוקים לאפיון והגדרה מחדש של סוג שיערכם ומצבו, המאמר הזה יספק לכם את נקודת ההתחלה:

סוגי שיער נפוצים

את שיער הראש אפשר לסווג לכמה קבוצות, בהתחשב במאפיינים של מראה השיער וגם מצבו הנוכחי. נתמקד כעת במספר סוגים נפוצים שרוב האנשים משתמשים בהם כדי לתאר את שיערם או לדייק במצב שלו:

שיער רגיל – שיער נעים למגע שנהנה מברק טבעי, המראה שלו מאוזן וקל יחסית לתחזק אותו. שיער רגיל מהווה בעיני רבים מצב אופטימלי, אם כי גם אותו חשוב לתחזק ולטפח כדי שלא ייפגם לאורך השנים.

שיער שומני – סובל מחוסר איזון שגורם למראה מבריק ולמגע כבד ודביק. זהו שיער מאתגר יחסית לטיפול, שדורש איזון קבוע של רמת השמנוניות כדי למנוע נשירה וקשקשים.

שיער נפוח – כשהשיער לא מסתדר, מתנפח ואפילו "מתחשמל", קשה יותר להתעסק איתו. בדרך כלל הנפח משתנה בעקבות תזונה לקויה או שינויים במזג האוויר, אך בקרב מי ששנים סבלו משיער דקיק שכרגע צמח בנפח חדש, מדובר דווקא במראה מוצלח וחיובי. 

שיער דק – שיער דק זוכה למעין מראה שטוח ודליל יותר, הזקוק להזנה מיוחדת כדי להישאר זוהר ומחמיא.

שיער עבה – נתפס כבריא וזוהר בהשוואה לסוגים אחרים. השערה נותרת חזקה ומבריקה ולכן עמידה יותר מפני רדיקלים חופשיים שפוגמים במבנה שלה לאורך זמן.

שיער חלק – שיער שהצמיחה שלו ישרה לחלוטין, מה שנוח מאוד לתחזוקה ולסירוק ומביא נשים רבות לביצוע החלקה.

שיער מתולתל – מתבטא בסלסול השערה לכל אורכה ונחלק לתתי סוגים כמו תלתלים גדולים, קטנים, פתוחים או סגורים.

שיער דליל – הוא מביא לחשיפת הקרקפת וגם להבדלים באורכי השערות. מאופיין בנשירה מוגברת, דקיקות וחוסר חיוניות בולטים. נשים וגברים בעלי שיער דליל יהיו מוכרחים לאבחן את מקור הבעיה ולהתחיל בשיקום השיער, בדגש על מיטוב רמת החומציות שלו והעשרת הקרקפת ביותר לחות.

שיער יבש – שיער פגום ובעל קצוות מפוצלים שאיבד מהברק הטבעי ונוטה להישבר, אכן מהווה שיער בלתי בריא שסובל מבעיה ספציפית. מומלץ להימנע מלרכך אותו בצורה משמעותית ולהזין אותו בלחות במקום, עם מסכת הזנה מתאימה. 

סוגי שיער מתולתל

הנה עובדה שתעניין מאוד את ציבור המתולתלות והמתולתלים: רקמות השיער נחות זו על זו במספר שכבות, אותן מדביק יחדיו חלבון בשם קרטין. הקרטין מיוצר בזקיק השערה על ידי תאים בשם קרטינוציטים ובתוכם מבנה צפוף של חומצות אמינו. למעשה, ככל שיותר קשרי גופרית (קשר כימי חזק במיוחד בין שני אטומי גופרית) מחברים בין יותר חומצות אמינו בקרטין – כך השיער הופך מתולתל יותר. הנה הסוגים שנהנים מעושר קבוע של הרבה יותר קרטין:

שיער גלי – המראה הטבעי שלו הוא של הברשה "מפורקת" שלא כרוכה בסירוק או טיפול מיוחד וכדי לשמור עליה, דרושה כמה שפחות התערבות כימית ותכשירנית.

תלתלים – מסלסול צפוף ועד לבקבוקים גדולים, התלתלים נהנים ממגוון רחב של צורות וסגנונות. התחזוקה בדרך כלל מאתגרת למדי ודרוש תהליך של ניסוי וטעיה עד ליצירת מראה השיער המנצח.  

שיער מקורזל – אלו תלתלים שלא מתקבלים כקפיץ מסובב אלא כקיפול של השיער במה שדומה יותר לאות האנגלית Z. להבדיל משיער מתולתל סטנדרטי, המקורזל לא יתאים לפתיחת התלתלים וקשה לעצב אותם, מה שדורש טיפול ותחזוקה ספציפיים.

אפרו – זהו שיער מקורזל וצפוף מאוד המעוצב כמעין כדור או הילה על גבי הקרקפת. האפרו מחזיק בסודות טיפוח ותחזוקה ייחודיים, כולל תסרוקות וסגנונות שמתאימים רק לו.

אישה עם שיער מתולתל

למה חשוב לדעת את סוג השיער?

מראה ומצב השיער שלנו משפיעים מאוד על הנראות הכללית ולעתים מסגירים בעיות בריאותיות שעד כה לא היינו מודעים להן. הבנת סוג השיער שלנו ומאפייניו תסייע בצמצום החסרונות והבלטת היתרונות, בעזרת התאמה יעילה של מוצרי שיער לטיפוח ועיצוב. אבל מעבר לסודות הטיפוח המותאמים, חשוב להבין כיצד מעצבים את סוג השיער שלך באופן שמתחשב במאפייניו וששומר על הבריאות והצמיחה התקינה לאורך זמן.

ניקח לדוגמה את סוגיית ייבוש השיער: כל הדגמים בשוק מבטיחים לייבש כראוי את שיערך ללא קשר לסוגו, אבל מותג איכותי שמוכר מייבש שיער עם דיפיוזר יתאים באופן ייעודי לשיער מתולתל. דוגמה נוספת היא סוגיית החלקת השיער: אפשר להחליק בהצלחה כל סוג, אבל השומני או הדקיק רק ידגישו את המראה העייף של השיער וחובה לטפל בו קודם.

יש מגוון סוגי שיער לנשים ולגברים – האם מצאת כאן את שלך?

אפיון סוג שיערך ומצבו הנוכחי יסייעו מאוד בבחירת סגנון הטיפוח, התכשירים ושגרת העיצוב. אם הבנת מהכתוב כאן ששיערך זקוק ל שיקום או שגרת טיפוח חדשה, זה הזמן לצלול פנימה אל סודות הטיפול הייעודיים לשערך ולעזור לו לצמוח במראה בריא ויפהפה.

שאלות נפוצות:

הסוג הנפוץ בישראל הוא שיער גלי. בעולם בכלל, השיער הנפוץ ביותר הוא תלתלים וחלק.

שיער גלי בעל תלתלים פתוחים מאוד בצורת S, שיער עם תלתלים קטנים או גדולים בצפיפות וכיווץ משתנים, שיער מקורזל המאופיין בצורת Z ואפרו שצורתו יחסית עגולה.

גברים יכולים להיות בעלי שיער חלק – ממבנה דקיק ועדין ועד עבה וגס, שיער גלי המאופיין בנפח מלא יותר ושיער מתולתל בקיפולים ובגדלי תלתלים משתנים, החל מתלתלים פתוחים מאוד ועד אפרו.

קיימות שתי דרכים לאבחן במדויק את השיער כדי להחליט על אופן הטיפול בו:

  1. על ידי תיאור המבנה שלו: חלק, מתולתל, גלי וכו'.
  2. על ידי תיאור מצבו הנוכחי: יבש, קצוות מפוצלים, דליל, שומני ועוד.
סוגי שיער: אישה מרימה את השיער בידיים

שאלות? אנחנו כאן לענות

מאמרים נוספים באותו נושא

בחורה עם שיער נפוח

שיער נפוח

הוא חסר צורה, גס ופרוע מידי לעיצוב ופשוט מסרב להסתדר! גם לך יש שיער נפוח שנראה שלא עומד להיפרד ממך בקרוב? מיד נבהיר מהן הסיבות

קרא עוד »
רעיונות לתסרוקות

רעיונות לתסרוקות

כל יום את חושבת על מה שתלבשי, הנעליים שתנעלי והתכשיטים בהם תתקשטי. ומה עם השיער שכבר מאסת במראה השגרתי והמשמים שלו? בואי נשפר לך את

קרא עוד »
נגישות