התקרחות גברית

ראש של גבר מקריח

פורמולה טבעית ייחודית להצמחת שיער ומניעת נשירה שיעילותה הוכחה במחקר קליני!

במוקדם או במאוחר, התקרחות גברית הופכת לסוגיה שמעסיקה כל גבר ומאחוריה שאלת מיליון הדולר: האם וכיצד ניתן לשמר את מראה השיער ולבלום את ההתקרחות? כדי לענות על השאלה, נצטרך תחילה להבין מהי אותה התקרחות, ממה היא נובעת ולהתאים לנסיבותיה ומאפייניה את הטיפול הטוב ביותר.

התקרחות גברית: לא תאמינו כמה גברים סובלים ממנה!

התקרחות בקרב גברים נחשבת לאחת התופעות השכיחות, הנפוצות ומשכך גם השגרתיות ביותר בעולם. היא מאפיינת לא פחות מ-80% מאוכלוסיית הגברים עד גיל 40 ומאופיינת בדרך כלל בנסיגת קו השיער הקדמי, עד לדלילות יחסית בקודקוד הראש וה"מפרצים" (צדעיים).

יחד עם זאת צריך להתחיל לעשות כאן סדר, משום שלא כל התקרחות (Baldness) היא נשירת שיער במהותה (Hair loss) ולכן שתיהן יטופלו אחרת. הצורה הנפוצה ביותר של התופעה היא מה שמכונה "התקרחות אנדרוגנית" (Androgenic Alopecia) – במסגרתה גברים צעירים יחוו נשירה מסיבית אך עם צמיחה המתחדשת מעצמה כעבור כשנה. מעריכים שהסיבה המרכזית לכך היא פגם זמני במערכת החיסון, אך כמובן שאפשר לגשת ולאבחן באופן מקצועי כל בעיית התקרחות ואובדן שיער.

סוגים נוספים של התקרחות מסווגים למעשה לאותיות, עקב הצורה החדשה הנוצרת בקו השיער:

  • התקרחות M – כאמור, התצורה הנפוצה שבה קו השיער הקדמי נסוג עד לחשיפת המפרצים והקודקוד.
  • התקרחות A – נסיגה בקו הקדמי עד להקרחה מלאה בקודקוד.
  • התקרחות O – הקרחת קודקוד מעגלית שהולכת ומתרחבת.
  • התקרחות Oּּ+M – נסיגה במפרצים לצד הרחבת מעגל ההקרחה בקודקוד.

מה גורם להתקרחות גברית?

תזונה, שעות שינה, מצב מנטלי ונפשי, בריאות גופנית, חשיפה לנזקים סביבתיים, טיפול תרופתי מסוים וכמובן גנטיקה – כל אלה מהווים רק את מקצת הסיבות להתקרחות כך שעל מנת לטפל בה אצל כל אחד בנפרד, יש לרדת ממש לשורש הבעיה.

אבל נתחיל קודם עם המכנה המשותף: כל בעיית התקרחות נגרמת כתוצאה מרגישות כלשהי להורמון DHT שמצוי בקרקפת. כאשר פעילות ההורמון משתבשת (בין אם עקב חוסרים תזונתיים, בעיה בריאותית, חבלה בראש וכיוצ"ב), צומחים זקיקי שיער דקיקים ועדינים מאוד שנושרים בקלות וצמיחתם מועטה.

כיום ידוע שהרגישות ל-DHT עוברת בתורשה (ומכאן המסקנה שהתקרחות גברית היא ברובה עניין גנטי), אך זה לא סוף הסיפור – גם רמות גבוהות מחלבון פרוסטוגלנדין D2 באזור הקרקפת יגדילו את הסיכוי להתקרחות וכך גם מחסור בברזל, בעיה בבלוטת התריס, היסטוריה של בעיות לבביות, מטאבוליות או חיידקים בדם, טיפולי כימותרפיה וכידוע גם לחצים נפשיים מוגברים.

כל עוד מדובר במצב זמני, למשל תקופה המאופיינת במתח וחרדה או בתזונה לקויה, סביר להניח שהבעיה תחלוף מעצמה ברגע שהדברים יתאזנו. ומנגד, ככל שמדובר במצב קבוע כמו למשל מחלה אוטואימונית, יהיה קשה יותר לבלום את ההתקרחות והיא תמשיך להתפשט בהדרגה.

איש מביט במראה על ההתקרחות הגברית שלו

הגורמים הנפוצים להתקרחות גברית לפי גילאים

כדי לעשות לכם סדר, ריכזנו בטבלה הבאה את המאפיינים השכיחים להתקרחות גברית לפי גילאים:

התקרחות בגיל 14-18

נשירה בגילאים אלה נובעת בעיקר מסיבות גנטיות והורמונליות.

התקרחות בגיל 18-25

ביטוי מתקדם של המצב הגנטי-הורמונלי שהחל בגיל ההתבגרות וגורם להחלשה נוספת של השיער ולהופעת התקרחות.

התקרחות בגיל 25-35

רוב הגברים בגילאים אלה כבר סובלים מהתקרחות במידה מסוימת וחווים ממגוון נסיבות החלשה בזקיקי השיער.

התקרחות בגיל 35-50

נסיבות גיל המעבר, צריכת תרופות קבועות וסטרס עשויים לגרום להתקרחות.

התקרחות בגילאי 50+

ביטוי מתקדם של המצב הבריאותי והנפשי בגילאי המעבר, שמתקבל לרוב בטבעיות.

טיפול בהתקרחות גברית

האם אפשר לעצור את הנשירה? לבלום את ההתקרחות? לחדש את צמיחת השיער? הודות לנפלאות הרפואה והטכנולוגיה, יש הרבה שאפשר לעשות כדי לעצור את ההתקרחות ולעודד צמיחת רעמה חדשה ובריאה:

טיפול טבעי

מדובר בטיפולים א-פולשניים ו/או תרופתיים, שמבוססים על עידוד תהליכים גופניים. אחת הבשורות הגדולות בתחום הזה שמורה לתוספי התזונה דוגמת HR GROWTH מבית הומאוטריט, שמכילים מספר קבוצות ויטמינים, מינרלים וצמחי מרפא המעודדים את פעילות תאי הגזע בקרקפת ומביאים תוך כחצי שנה לחיזוק השורשים ובלימת נשירה חוזרת.

אפשרויות נוספות יכולות להיות בעבודה ישירה עם הקרקפת – למשל דרך עיסוי קרקפת ידני או עם מכשיר רטט, טיפולי אנטי אנדרוגן (זרם חשמלי עדין), בחירה בטכניקת סירוק ואף בתכשירי חפיפה מתאימים.

טיפול תרופתי

קיימות שתי תרופות יעילות שמעודדות צמיחת שיער מחודשת:

  • מינוקסידיל – ניתנת ללא מרשם רופא ומעודדת את זרימת הדם המוגברת לקרקפת.
  • פרופסיה – תרופה הבולמת את יצירת הורמון DHT בקרקפת ובמטרה למנוע את המשך הנשירה. ניתנת במרשם רופא בלבד.

השתלת שיער

השתלות השיער נחשבות לטיפול האסתטי השכיח ביותר בעולם, במסגרתו נוטלים זקיקים בריאים מאזור אחר בגוף (למשל העורף) ומשתילים אותם באזורים המקריחים. והתוצאה – שיער ראש טבעי, שופע וצפוף המתקבל תוך כשנה מיום הטיפול.

זריקות PRP

זריקות אלה משמשות במקור לטיפול בפציעות אורתופדיות, אך התגלו כיעילות גם לטיפול בהתקרחות. הזריקות משתמשות בפלזמה עשירה בטסיות דם שנדגמו מהמטופל עצמו ומוזרקות לקרקפת באזורים המקריחים.

סובלים מהתקרחות גברית? תנשמו, יש לזה פתרון

עם שכיחות בסדר גודל של שניים מכל שלושה גברים ושלל פתרונות חדשניים שהוכחו כיעילים ובטוחים – גברים יכולים כיום לטפל בהצלחה רבה בכל בעיית התקרחות ולכל הפחות למצוא את הנתיב הבטוח שיעזור להם לעודד צמיחה חדשה.

אפשר להתקדם בצעדים קטנים: לנסות תוספים טבעיים ולשנות הרגלים תזונתיים, להפחית סטרס ומתחים ולבדוק האם הצמיחה משתפרת, לפני שעוברים לטיפולים יותר אגרסיביים. כך או כך, ישנה הדרך להשיב את השיער היפה והבריא שלכם וכל שעליכם לעשות הוא לאבחן את הגורם המדויק לפני שמתחילים לטפל.

שאלות נפוצות:

מדובר בתופעה נפוצה (כ-80% מהגברים בעולם) שבה השיער נסוג באופן הדרגתי מקו השיער הקדמי ו/או הקודקוד כתוצאה מנשירה וחוסר התחדשות הצמיחה.

תזונה לקויה, מתחים נפשיים, טיפול תרופתי ספציפי, מחלה חיסונית, תאונה או ניתוח, גורמים גנטיים – כל אלה ועוד שלל סיבות אחראיות לשיבושים בתפקוד ההורמון DHT שאחראי על פעילות הזקיקים בקרקפת. כאשר פעילות ההורמון נפגעת מכל סיבה שהיא, צפויה התקרחות.

את ההתקרחויות נהוג לסווג לאותיות אנגליות, בהתאם לצורה שבה קו השיער נסוג/ נושר. במאמר שלנו תמצאו את סוגי ההתקרחות הקיימים ותוכלו לאפיין את המקרה האישי שלכם.

בהחלט. טיפול טבעי א-פולשני וללא תופעות לוואי כמו נטילת תוספי תזונה עשירים בוויטמינים ומינרליים כמו HR Growth, שינוי תזונתי והפחתת המתחים מהווים קו טיפול ראשון מצוין, שצפוי לפתור חלק גדול ממצבי ההתקרחות.

ראש של גבר מקריח

שאלות? אנחנו כאן לענות

מאמרים נוספים באותו נושא

טיפולים בהתקרחות: אדם קירח מסתרק

טיפולים בהתקרחות

נשירה מוגברת, שיער דקיק, שביר ודליל מובילים לא פעם להתקרחות. אבל האם יש מה לעשות עם זה? מיד תגלו אילו טיפולים בהתקרחות נחשבים ליעילים ביותר

קרא עוד »
התקרחות אצל ילדים

התקרחות אצל ילדים

התקרחות אצל ילדים נחשבת לתופעה לא נפוצה במיוחד, אך בהחלט קיימת. למעשה, כ-5% מהמטופלים בגילאי 3-17 צפויים להגיע לפחות פעם אחת לרופא העור ולהלין על

קרא עוד »
איש קירח חושב על הדמיית שיער

הדמיית שיער

התקרחות כתוצאה מצלקות, כוויות, תאונות, מצבים רפואיים או פשוט מכוח הגנטיקה, זוכה כיום למענה יעיל דרך עשרות פתרונות. אחד המעניינים מבניהם הוא הדמיית שיער, שפותרת

קרא עוד »
נגישות