נשירת שיער אחרי לידה

אישה עצובה שרואה על המסרק נשירה אחרי לידה

פורמולה טבעית ייחודית להצמחת שיער ומניעת נשירה שיעילותה הוכחה במחקר קליני!

מתאכזבת לגלות שיש לך נשירת שיער אחרי לידה? בלי לחץ, זה קורה כמעט לכולן וחולף מעצמו תוך זמן מה. האם בינתיים נגזר עלייך להסתובב עם פוני כפוי ולחשוש להסתרק? לא בהכרח. הנה מה שאת צריכה לדעת על הגורמים לתופעה וכיצד להתחיל לשקם את השיער:

נשירת שיער אחרי לידה: למה זה קורה?

נשירת שיער לאחר לידה נחשבת לאחת מתופעות פוסט-ההיריון הנפוצות ביותר. לאורך חודשי ההיריון, נהנית משיער שופע, בריא ועתיר ברק כתוצאה מהפרשת הורמונים מוגברת (בעיקר הפרשת אסטרוגן בכמות גדולה) שמאיצה את הצמיחה ועמידות השורשים.

לאחר מכן ובמקביל למאמצי הגוף לשוב לעצמו ולהתאזן הורמונלית, השיער עובר למצב מנוחה שמביא לנשירה קלה ועד מסיבית ולדקיקות ודלילות יחסית על הקרקפת. בפועל, זו אינה נשירה קשה יותר מזו הטבעית שלך, אלא שבמובן מסוים היא "המתינה" לך במשך תשעה חודשים וכעת מתחוללת בבת אחת.

ויש עוד סיבה שבגללה שיערך נושר באינטנסיביות: הגוף מתרוקן גם ממאגרי המינרליים שנהנה מהם בהריון, כך שכרגע הוא מצוי בחסרים תזונתיים כמו למשל ויטמין B12, אבץ וברזל, במיוחד בקרב מניקות ובעיקר בקרב נשים שלא צרכו את תוספי התזונה הנדרשים לאורך הריונן.

בהנחה וגם התזונה שלך כרגע פחות אידיאלית ובאופן טבעי את נמצאת בחוסר שעות שינה, סביר להניח שאת סובלת מנשירת שיער יחסית מוגברת.

מתי מתחילה הנשירה, ואחרי כמה זמן היא חולפת?

מספר לא מבוטל של נשים מעוניינות לדעת כמה זמן בפועל הנשירה צפויה להימשך ובעצם מתי צריך להתחיל "להתכונן אליה". ובכן, הדבר תלוי מאוד בהתנהלותך האישית במהלך ההיריון וגם עכשיו, אבל גם בזקיקי השערות שעל ראשך.

נתחיל עם מה שתלוי בך: אם סבלת מחסרים במהלך תקופת ההיריון, ולא טיפלת בבעיה, כמו למשל אי נטילת וויטמינים או אנמיה לא מבוקרת, סביר להניח שהנשירה שלך תתחיל כבר מספר ימים מהלידה. אם את ישנה מעט מאוד מאז שהבייבי בבית, הרי שהדבר משפיע על המערכת האנדוקרינית שלך ויתבטא בנשירה שתתחיל כבר עם ניצני התשישות הראשונים.

סטטיסטית, רוב הנשים יחוו את שיא הנשירה בתוך 4 חודשים מהלידה, אבל כאן חשוב לסייג ולומר שעיקר האחריות לנשירה כלל אינה בידייך: זקיקי השיערה עובדים בצורה מחזורית ואינדיבידואלית, כך שכל אישה תחווה שלב נשירה וצמיחה במועד נפרד לחלוטין. בנסיבות האלה, יתכן מאוד שהחברה מהעבודה שילדה קצת לפניך מתחילה לסבול רק עכשיו מגושי שיער אינסופיים ושגיסתך שילדה בכלל אחריך לא ממש הבחינה בשינוי מהותי בשיער שלה. 

לעצור את הנשירה ולעזור לשיער לצמוח

אז איך אפשר לקצר את תקופת הנשירה שלאחר הלידה ואף למנוע אותה לחלוטין? נתחיל עם השורה התחתונה: בדרך כלל מדובר בתופעה טיפוסית וחולפת, כך שאין באמת צורך בטיפול מיוחד עבורה. ועם זאת, אפשר לעשות כמה דברים כדי להפחית מהנשירה ולעזור לשיער להשתקם ולצמוח תוך פרק זמן יחסית קצר.

תזונה ותוספי תזונה

הדבר הראשון שמומלץ לעשות הוא לפנות לרופא שלך ולבקש הפניה לבדיקת דם. כמעט תמיד מתבקשות נשים לאחר לידה לבצע בדיקה שכזו כעבור 6 שבועות מהלידה, כך שאם ביצעת אותה בשלושת החודשים האחרונים אך אינך בטוחה בחוסרים שאותרו בה, תוכלי לפנות עם התוצאות שבידיך לרופא או לתזונאי/ת, לברר מה חסר ולהתחיל להשלים באמצעות תוספי תזונה ותזונה נכונה.

מזונות עשירים בחלבון כמו ביצים, דגים ובקר, קינואה, טחינה וירקות ירוקים הם מקור מצוין לברזל. אגוזי קשיו, יוגורט ושיבולת שועל מצוינים למחסור באבץ. מיצי פירות מכילים כמות יחסית טובה של ויטמין D ו-C. כולם כמובן יסייעו באיזון הגוף ואת כולם ניתן לתגבר גם עם צריכת תוספי תזונה שונים כמו אומגה 3, מולטי-ויטמין ועוד. התוסף HR Growth מבית הומאוטריט מוכוון בדיוק למניעת נשירה ועידוד צמיחת השיער והוכח במחקר קליני כיעיל ביותר כעבור שימוש עקבי של 6 חודשים.

תרופות סבתא

גם מוצרים ותכשירים שיש בכל בית יכולים לעזור בבלימת הנשירה ולחזק את שורשי השערה. הנה כמה המלצות טובות שעשויות לעזור:

  • שמן דגים – ידוע שחומצות שומן שמקורן בדגים מעודדות צמיחה ומפחיתות נשירה, לצד שיפור גמישות השיער והברק הטבעי שלו.
  • חומץ תפוחים – הוא משמש למגוון מטרות בריאותיות וביניהן גם מניעת שבירה של השיער וחולשה קבועה שלו.
  • חלב קוקוס – לא בכדי הוא מצוי במגוון תמרוקי שיער. ריכוז חלב קוקוס גבוה עוזר ליציבות רמות החלבון בגוף והן בתורן מחזקות עוד ועוד את השיער.
  • ביצים, דבש ושמן זית – הרבה בתים משתמשים באופן קבוע בשילוש הקדוש הזה, בין אם בתערובת ובין אם בכל מרכיב באופן אינדיבידואלי. הרעיון דומה: מורחים אותם על השיער, מעסים בעדינות, ממתינים שעה-שעתיים וחופפים. אם השתמשתם בשמן זית, חממו אותו מעט לפני כן.

ייבוש שיער בפן? החלקה? בינתיים, עדיף לוותר

אמנם מהזווית האישית שלך השיער ממש לא נראה טוב, אבל האמיני לנו – זה לא הזמן להעביר אותו דרך טיפול אגרסיבי. אמנם המראה צפוי להשתפר אחרי פן או החלקה במספרה, אבל בפועל מדובר בהחלשה נוספת וכפויה של שורשי השערה, מה שיגרום להשתוללות מוגברת של נשירת השיער לפרק זמן ארוך יותר ועשוי אפילו לפגוע באופן הצמיחה ובתצורה הרגילה של השיער שלך.

כשכלום לא עוזר והמצב חמור, אפשר גם לפנות לרופא

אם נראה שהנשירה שלך מלווה בדלילות קיצונית, בהתקרחות או בגושי שיער אדירים ולפרק זמן ארוך מאוד, אפשר לפנות לעזרה רפואית מקצועית.

הדרך הטובה ביותר לדעת אם יש לך נשירה מוגברת, היא לאחוז קווצת שיער בארבע אצבעות ולמשוך בעדינות. נותרו בכף ידך 5 שערות ויותר? אפשר להיבדק אצל רופא עור שייתן לך מענה תרופתי ויפנה אותך לבדיקות נוספות כמו למשל לתפקוד בלוטת התריס, מערכת החיסון או המערכת המטאבולית, שתחלואה בהן עשויה לגרום לנשירה.

נשירת שיער אחרי הלידה: לא נעים, אבל פתיר

גם אם סוגיית מראה השיער מטריפה אותך בחודשים שלאחר הלידה, זכרי שזהו חלק בלתי נפרד מהתהליך שגופך עובר במטרה להתאזן ולהרוויח כוחות חדשים. קבלי את המצב בהבנה ובאהבה ועודדי את תהליך השיקום בעזרת תזונה טובה, תוספי תזונה משלימים, מסכות טבעיות ושגרה יומית נינוחה ורגועה.

אישה מסתכלת על מסרק עם שיערות שנשרו המובילות להתקרחות

שאלות נפוצות:

שינויים הורמונליים לאורך ההיריון גרמו ל"שמירה" על שיערך המבריק והחזק. כעת עם התאזנות מחודשת נחלש השיער בתהליך טבעי ומתבטא בנשירה יחסית משמעותית.

רוב הנשים יחוו נשירה בתקופה שבין 4-12 חודשים לאחר הלידה, אך מדובר בנתון משתנה מאוד שתלוי גם במחזוריות הצמיחה של זקיקי השיער של כל אחת ומצבה הבריאותי הכללי.

נשירה אחרי לידה היא מצב טבעי וחולף שלא מצריך טיפול מיוחד. אך שמירה על ערכים תזונתיים טובים, השלמת חוסרים בעזרת תזונה ותוספי תזונה וגם מסכות טבעיות לשיער צפויים לעזור לאורך זמן.

במצב רגיל נושרות 100-150 שיערות ראש מידי יום. לאורך ההיריון נשירה זו התעכבה, כך שהיא תתבטא בכמות מוגברת לאחר הלידה, בעיקר בקו השיער הקדמי.  

תפסי בארבע מאצבעותיך קווצת שיער ומשכי בעדינות. אם בידך נותרו 5 שיערות ומעלה, סימן שהנשירה מוגברת. עוד סימן הוא אם נותרו על הכרית שלך בבוקר 10 שיערות ומעלה.

אם הנשירה שלך מוגברת וכבר חוצה את גבולות התקופה "הסבירה" שבה חלה נשירה לאחר הלידה, רצוי לגשת לרופא עור, לבדיקות דם ולקבל הפניות נוספות במידת הצורך.

אישה עצובה שרואה על המסרק נשירה אחרי לידה

שאלות? אנחנו כאן לענות

מאמרים נוספים באותו נושא

עיסוי הקרקפת

עיסוי הקרקפת

זה לא סתם טרנד – כי השמועות מספרות שמדובר על שיטה לעידוד צמיחת השיער, זאת לצד יתרונות נוספים – נכון, מדובר על עיסוי קרקפת. זה

קרא עוד »
מגנזיום

מגנזיום ונשירת שיער

האם ידעתם שנשירת שיער יכולה להיגרם ממגוון רחב של סיבות? ובכן, לא רבים יודעים זאת, אך אחת הסיבות לנשירת שיער, נובעת ממחסור במגנזיום (שנחשב למינרל

קרא עוד »
נגישות